top of page

RTTDER HAKKINDA

Başkanın Mesajı

   8 Kasım 1895 yılında Alman fizik profesörü Wilhelm Röntgen’in bulduğu,  ismini bilmediği bir radyasyon çeşidini keşfetmesiyle başladı.Adını bu yüzden X koydu.

Buluşun ardından radyasyon sağlık alanında kullanılmaya başlandı.

Çok geçmeden 1900‘lü yıllarda ülkemizde de Radyoterapi amacıyla kullanılmaya başlandı. Günümüzde artık bir çok alanda kullanılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda hızla açılan merkez sayılarıyla birlikte yaklaşık 150 ‘ye yakın merkez ve 450 civarında Radyoterapi cihazı kullanılmaktadır.

Ülkemizde ilk kez 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu bünyesinde Radyoterapi Teknikerliği programı açılmıştır. Burayı Ankara ve Erciyes Üniversiteleri takip etmiştir.

Yüksek Öğretim Kurumu güncel verilerine göre ; Türkiye'de 26 , KKTC’de 4 olmak üzere toplam 30 Üniversitede yılda yaklaşık 1800-2000 arası mezun verilmektedir.

Yıllık işgücü ihtiyacımızın çok üzerinde mezun sayımız var.

   Dernek fikrinin ortaya çıkması çeşitli illerde yapılan Bilgi Tazeleme Kurslarında dile getirilen ve arkadaş ortamlarında ilk tohumları atılan nihaye ilk başkanımız sayın Gökhan ÖZUYNUK’un büyük emek ve gayretleriyle 11 EKİM 2011 tarihinde kurulmuştur.

Tüzüğümüzde de açıkça ifade edildiği gibi; Radyoterapi Tekniker eğitiminin standardizasyonu ,kalitesinin artırılması ve dünyadaki örnekleri ile benzer seviyeye getirilerek akreditasyon için neler yapılabileceğinin tartışılması ve böylelikle tedavi kalitesinin üst düzeye taşınması ,Radyoterapi Teknikerliği biliminin gelişmesini sağlamak , üyelerin hak ve çıkarlarını korumak , üyelerin arasında mesleki , bilimsel ve sosyal ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulmuş bir dernektir.

Kurulduğu günden beri bir çok kurs, seminer ,bilgi tazeleme kursları , IAEA ve ESTRO’nun ortaklaşa yaptığı eğitim ve kurslara birçok tekniker arkadaşlarımız katıldı ve katılmaya devam edilmektedir. Yakın zamanda 3. Ulusal Radyoterapi Kongre ve Eğitim Seminerleri düzenlendi.

Bunlarla beraber uluslararası kurumlardan ESTRO (Europen Society for Radiotherapy &oncology) ve  SEETRO (South and East Europe Tecnology in Radiation oncology) üyeliğimiz devam etmektedir.Bundan önce SEETRO’nun farklı ülkelerde yapmış olduğu kurs ve eğitim seminerlerine dernek adına bir çok arkadaşımız katılım sağlayıp sunumlar yapmışlardır.

Bir araya gelmek başlangıçtır ,bir arada durabilmek ilerlemedir ,birlikte çalışmak başarıdır.

Bizimde dernek çatısı altında hep birlikte çalışıp mesleğimizin ve meslektaşlarımızın hakettiği değere ulaşmasını sağlamamız gerekmektedir. 

                                                                                                                                                                      RTT Abdülkadir Arslan
                                                                                                                                                                      RTTDER Başkanı
                                                                                                                                                                      RTTDER Yönetim kurulu adına

İletişim ve Banka Bilgilerimiz

bilgi@rttder.org.tr

0(530) 238 21 12İsim: Radyoterapi Teknikerleri Derneği

İş Bankası İban : TR70 0006 4000 0011 2020 3084 44

İş Bankası Hesap Numaramız: 0308444

İş Bankası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Şubesi: 1202 ŞubeDevamını Okuyun
bottom of page